THE GREEK RADIOYET OLDIES FORUM
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

THE GREEK RADIOYET OLDIES FORUM

ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ....!
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
ΠΑΤΗΣΤΕ ΓΙΑ LIΚΕ
♥♥♥ ΚΑΝΕ LIKE ! ♥♥♥
RADIOYET! LIVE!
free forum
free forum
Πρόσφατα Θέματα
» Μερικα Μικροφωνα Αντικες απο την Συλογη μου....
Αστρική προβολή EmptyΠαρ Δεκ 06, 2013 10:32 am από Chris The Yet!

» Η μικρή μου συλλογή (Sinclair_Jim)
Αστρική προβολή EmptyΤετ Απρ 04, 2012 9:29 pm από panosko

» ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΟΛΙΑ!!!!
Αστρική προβολή EmptyΣαβ Φεβ 12, 2011 7:42 am από OrtanSIA

» Τι θ' ακούσουμε σήμερα !!!
Αστρική προβολή EmptyΤρι Φεβ 01, 2011 10:20 pm από Chris The Yet!

» MAME PROJECT
Αστρική προβολή EmptyΣαβ Ιαν 29, 2011 7:46 am από Sinclair_Jim

» ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!! ΔΗΜΗΤΡΗ!!!!!!!!!!!
Αστρική προβολή EmptyΤετ Ιαν 12, 2011 5:22 pm από Sinclair_Jim

» VIDEO ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΤΙΚΟ ΠΑΡΤΥ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Αστρική προβολή EmptyΚυρ Ιαν 02, 2011 11:56 am από Chris The Yet!

» Three in a row
Αστρική προβολή EmptyΤετ Δεκ 29, 2010 7:37 pm από Sinclair_Jim

» Ρεκορ Μυνηματων στο Radioyet!
Αστρική προβολή EmptyΤετ Δεκ 29, 2010 7:34 pm από Sinclair_Jim

» ΜΑΡΑΘΩΝΙΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΕΚΠΟΜΠΗ ΣΤΟ RADIOYET!
Αστρική προβολή EmptyΠεμ Δεκ 23, 2010 1:11 pm από Chris The Yet!

» ΔΕΙΤΕ ΠΩΣ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ...
Αστρική προβολή EmptyΚυρ Δεκ 12, 2010 2:35 pm από Chris The Yet!

» Metal Looney 12/12
Αστρική προβολή EmptyΚυρ Δεκ 12, 2010 3:23 am από Darth_Cotsos

» η ιστορία της υποδούλωσής σου: οι "ανθρώπινες φάρμες"
Αστρική προβολή EmptyΠαρ Δεκ 10, 2010 6:59 am από Chris The Yet!

» Μα ειναι δυνατον παιδια??? Γιατι τοσο μισος και τοση Βια???
Αστρική προβολή EmptyΤετ Δεκ 08, 2010 10:43 am από Chris The Yet!

» ΕΚΤΑΚΤΗ ΖΩΝΤΑΝΗ ΕΚΠΟΜΠΗ ΣΤΟ RADIOYET ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΑΛΕΞΗ...
Αστρική προβολή EmptyΔευ Δεκ 06, 2010 11:32 am από Chris The Yet!

VISITORS
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Πλοήγηση
 Πόρταλ
 Ευρετήριο
 Κατάλογος Μελών
 Προφίλ
 Συχνές Ερωτήσεις
 Αναζήτηση
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

 

 Αστρική προβολή

Πήγαινε κάτω 
4 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
CaptenMorgan




Αριθμός μηνυμάτων : 27
Points : 31
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 14/09/2010
Ηλικία : 52
Τόπος : ΛΗΜΝΟΣ

Αστρική προβολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αστρική προβολή   Αστρική προβολή EmptyΠαρ Σεπ 17, 2010 5:48 am

Μιας και το θέμα συζητήθηκε στην εκπομπή του Χρήστου θα περιγράψω την προσωπική μου εμπειρία έτσι όπως την έζησα πριν από 10 περίπου χρόνια.
Καταρχήν πρέπει να πω, πώς είχα διαβάσει κάποια βιβλία σχετικά με το θέμα και ήξερα τα βασικά.
Ότι δηλαδή το αστρικό μας σώμα (που είναι μέρος αυτού που λέμε αύρα) όταν κοιμόμαστε βγαίνει από το φυσικό μας σώμα και ταξιδεύει ασυνείδητα σε διάφορα μέρη
Κάποιες φορές τυχαίνει να συνειδητοποιήσουμε την έξοδο από το φυσικό μας σώμα και αν κρατήσουμε την ψυχραιμία μας μπορούμε να το ελέγξουμε και να ταξιδέψουμε όπου επιθυμούμε .Μπορούμε να δούμε τόπους και ανθρώπους που γνωρίζουμε και είναι μακριά
Σε αυτή τη διαδικασία δεν υπάρχει κίνδυνος γιατί είναι κάτι φυσικό που είτε το καταλαβαίνουμε είτε όχι ,μας συμβαίνει κάθε βράδυ.
Σε οποιαδήποτε περίπτωση κινδύνου το αστρικό σώμα επιστέφει στο φυσικό άμεσως μιας και συνδέετε με αυτό.
Εντάξει καταλαβαίνω ότι οι περισσότεροι δεν τα πιστεύουν αυτά και τα θεωρούν φαντασίες στην καλύτερη περίπτωση.
Για μένα ο άνθρωπος γεννιέται με την τάση να πιστεύει σε μεταφυσικά θέματα η να μην πιστεύει. Ανάλογα την περίπτωση βρίσκει και τα κατάλληλα επιχειρήματα. Κανένας δεν μπορεί να πείσει τον άλλο ότι και να του πει. Και εδώ που τα λέμε δεν υπάρχει και λόγος.
Το θέμα είναι όποιος πιστεύει σε μεταφυσικά θέματα να μην παρασυρθεί και πιστεύει άκριτα. ΄Οποιος δεν τα πιστεύει , να αφήσει και μια πιθανότητα ανοιχτή γιατί πολλά υπάρχουν που δεν τα αντιλαμβανόμαστε και η επιστήμη στο θέμα άνθρωπος έχει πολλά ερωτήματα αναπάντητα.
Αφού λοιπόν εφάρμοσα για κάποιο καιρό την μέθοδο για αστρική προβολή που βρήκα σε ένα βιβλίο …απέτυχα παταγωδώς! Αποτέλεσμα μηδέν
Απελπίστηκα και εγώ και τα παράτησα .΄Οπως όμως συμβαίνει συχνά σε τέτοιες περιπτώσεις (βλέπε βούδας) όταν απελπιστείς και τα παρατήσεις τότε έρχεται η εμπειρία
Μια βραδιά λοιπόν και ενώ κοιμόμουν γυρισμένος στο πλάι, αισθάνομαι ένα δυνατό τράβηγμα σαν να με τραβούσαν με ένα σκοινί από την πλάτη μου και σε χρόνο dt βρέθηκα να είμαι στο ταβάνι στο κέντρο του δωματίου κοιτώντας κάτω. Θυμάμαι σαν να είναι τώρα ότι το πρώτο που είδα ήταν το χαλί στο πάτωμα( το κρεβάτι ήταν στην άκρη του δωματίου οπότε είχα φύγει διαγώνια και έτσι δεν έβλεπα το σώμα μου να κοιμάμαι αλλά το χαλί στο κέντρο).
Όταν συνειδητοποίησα τι έγινε , τρόμαξα. Παρόλο που ήμουν προετοιμασμένος για αυτό και κατάλαβα τι μου συνέβαινε άλλο να το σκέπτεσαι και άλλο να σου συμβαίνει
Από το κρεβάτι σου να βρεθείς κρεμασμένος στο νταβάνι!
Όπως έλεγαν και τα βιβλία που είχα διαβάσει, στην αρχή είναι δύσκολο να διατηρήσεις την ψυχραιμία. Αν τα καταφέρεις μπορείς να κινηθείς όπου θες. Αν όχι, ξαναγυρνάς στο σώμα.
Εγώ δεν τα κατάφερα και αμέσως ένιωσα κάτι να με τραβάει από το στήθος διαγώνια προς το κρεβάτι. Μπήκα στο σώμα και αμέσως ένιωσα να περιστρέφομαι. Είπαμε το σώμα μου ήταν γυρισμένο στο πλάι…
Άμεσος ξύπνησα και ένιωσα πολύ χαρούμενος.
Αυτό ήταν ! τα κατάφερα έστω και για λίγο, έκανα αστρική προβολή
Ολεεεεεεεεεεε
Cool
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sinclair_Jim
ADMISTRATEUR
ADMISTRATEUR
Sinclair_Jim


Αριθμός μηνυμάτων : 206
Points : 225
Reputation : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2010
Ηλικία : 52

Αστρική προβολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αστρική προβολή   Αστρική προβολή EmptyΠαρ Σεπ 17, 2010 6:01 am

Ενδιαφέρον!Smile
Εχω και εγώ να πω μια ιστορία, αλλά λόγω του περασμένου της ώρας και επειδή θέλω να τα γράψω όπως τα έζησα, θα επανέλθω....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
OrtanSIA
Moderator
Moderator



Αριθμός μηνυμάτων : 110
Points : 221
Reputation : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 06/09/2010
Ηλικία : 41
Τόπος : ΠΑΤΡΑ

Αστρική προβολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ   Αστρική προβολή EmptyΠαρ Σεπ 17, 2010 4:32 pm

θα σας πω και εγώ την εμπειρία μου γύρω από την αστρική προβολή. Πρέπει όμως να σας πω, ότι, ποτέ μου δεν πίστευα σε αυτά τα φαινόμενα, ματιάσματα, ξεματιάσματα , αστρικές προβολές κ.λ.π. τα άκουγα και γελούσα!!!!! ΄Ελα όμως που την έζησα και εγώ !!!! Λοιπόν ένα βράδυ ενώ μιλούσα στο τηλέφωνο και ήμουν ξαπλωμένη στο κρεβάτι μου με πήρε λίγο ο ύπνος ή μάλλον όχι ακριβώς ο ύπνος , βρε παιδιά δεν ξέρω πως να το περιγράψω, ένιωσα να πετάω, να φεύγει το σώμα μου προς την οροφή του δωματίου μου , να είμαι δε τόσο ελαφριά σαν ένα πούπουλο , πήγαινα δεξιά αριστερά μέσα στο δωμάτιο και επί πλέον έβλεπα από ψηλά το δωματιό μου, το κρεβάτι μου, την πολυθρόνα μου και ότι άλλο υπάρχει μέσα σε αυτό!!!!Δεν ξέρω άν φοβήθηκα ξέρω όμως (γιατι μου το είπε το πρόσωπο με το οποίο μιλούσα στο τηλέφωνο) ότι έλεγα πετάω ,πετάω, και το μόνο που μπορώ να πω ειναι ότι 'ακουσα την φωνή αυτού που μιλούσα να μου λέει κάτι , πράγμα που δεν μπορώ να θυμηθώ τώρα , και από εκεί και μετά ,αυτομάτως το σώμα μου βάρυνε ένώ πιο πριν ένιωθα να είμαι σαν ένα πούπουλο στον άνεμο , ξύπνησα και είπα ότι πετούσα, τότε μου εξήγησε ότι αυτό είναι αστρική προβολή και μου είπε τι ακριβώς σημαίνει.Αυτή είναι και η μοναδική εμπειρία που έχω γύρω απο την παραψυχολογία!!!! sunny [i]OrtanSIA sunny
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sinclair_Jim
ADMISTRATEUR
ADMISTRATEUR
Sinclair_Jim


Αριθμός μηνυμάτων : 206
Points : 225
Reputation : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2010
Ηλικία : 52

Αστρική προβολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αστρική προβολή   Αστρική προβολή EmptyΠαρ Σεπ 17, 2010 8:08 pm

Πριν πολλά χρόνια, είχα μια εμμονή να βρω την κατοικία ενός ατόμου (ναι, ήμουν πολύ ερωτευμένος... Very Happy ), σε μικρή σχετικά απόσταση από το σπίτι μου.
Δεν θυμάμαι ακριβώς πως ξεκίνησε, αλλά θυμάμαι το πως τελείωνε και μάλιστα αρκετά έντονα....

...Βρέθηκα να πετάω στον αέρα και να ψάχνω, οι χειρισμοί κίνησης ήταν αρκετά εύκολοι αφού έμοιαζε αρκετά με το κολύμπι στην θάλασσα, με μεγαλύτερη όμως ευκολία. Αφού έψαξα αρκετά, μια εικόνα από ένα παράθυρο έμοιασε γνωστή, πλησίασα και ανακάλυψα ότι το σπίτι που έψαχνα το είχα βρει!!! Ομως, ένας ξαφνικός ήχος μου απέσπασε την προσοχή! Αμέσως βρέθηκα να τρέχω προς το σπίτι μου, με αρκετά μεγάλη ταχύτητα, εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι τα μάτια δεν δάκρυσαν από τον αέρα, παρ' όλη την ταχύτητα! Πολύ σύντομα, σε χρόνο λιγότερο από 1 δευτερόλεπτο, έφτασα ακριβώς πάνω από το σπίτι μου, έκανα μια "βουτιά" προς τα κάτω, διαπέρασα την οροφή και στην κυριολεξία έπεσα μέσα στο σώμα μου, που περιέργος κοιμόμουν ανάσκελα (κάτι που δεν συνηθίζω). εκείνη την στιγμή, πετάχτηκα σχεδόν όρθιος, με κομμένη την ανάσα.... Εκλεισα το ξυπνητήρι που χτύπαγε και σκέφτηκα ότι ήταν άλλο ένα έντονο όνειρο...

Το περίεργο είναι ότι μετά από αρκετό καιρό, ανακάλυψα ότι το σπίτι ήταν υπαρκτό και άνηκε στο άτομο που έψαχνα!!!

Τα συμπεράσματα που αποκόμισα θα τα γράψω σε επόμενο Post... (Ανάλογα με το κράξιμο που θα φάω) Laughing
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Chris The Yet!
Admin
Admin
Chris The Yet!


Αριθμός μηνυμάτων : 237
Points : 383
Reputation : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 63
Τόπος : Γερμανια

Αστρική προβολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αστρική προβολή   Αστρική προβολή EmptyΠαρ Σεπ 17, 2010 8:41 pm

Αγαπητοι μου φιλοι Ολια Νικο Και Δημητρη.... Πραγματικα με εντυπωσιασατε με τα κειμενα σας και για να πω την αληθεια με επιασε Ριγη!!!! ΚΑι αυτο μονο και μονο γιατι εγω εχω ζησει απειρες φορες τετοιες καταστασεις που θα σας τις περιγραψω οταν ερθει το Λαπτοπ μου παλι... Δεν εχω λογια να ευχριστησω τον Νικο που αρχισε επιτελους ενα τετοιο καυτο Θεμα... Εγω το εχω κυνηγησει αρκετα το Θεμα και το εχω ψαξει σε πολλα βιβλια και Ειδικα για τετοια Θεματα Φορουμς... Ειμαι καπως απογοητευμενος γιατι τα τελευταια 2 χρονια εχουν σταματησει αυτες οι ομορφες εμπειριες και δεν ξερω γιατι... Δημητρη φυσικα δεν θα πεσει κραξιμο αλλα μονο συνχαρητηρια για το θαρος σου να μας γραψεις τις τοσο σημαντικες για εσενα εμπειριες σου!! Εγω παιδια περασα πολυ ασχημα Παιδικα χρονια, με κακοποιηση πολυ ξυλο αλλα και πολλα αλλα που δεν θελω να αναφερω προς το παρον δημοσια... Οταν αρχισα να μπαινω στην εφηβηκη ηλικια τα ανεξηγητα αυτα φαινομενα εκαναν την εμφανιση τους το ενα μετα το αλλο... ΗΗταν μια οαση για μια παιδικη Ψυχη που ηταν τσαλακωμενη σαν ασημοχαρτο... Απο την αλλη πλευρα δεν ηξερα τι συμβαινει με εμενα και νομιζα οτι δεν ειμαι νορμαλ ατομο... Αυτα που περιγραφετε εσεις πιο πανω τα εχω ζησει και θελω να τα ξαναζησω συντομα.. Το Συναισθημα να εισαι στο κενο και να αισθανεσαι σαν να κολυμπας οπως ενα ψαρι η και να πετας οπως ενα πτηνο αψηφωντας τους Νομους της Φυσης ειναι απλα..... Υπεροχο!! Εχω ζησει επισης και μια ασχημη εμπειρια που κατι κατα την διαρκεια του φαινομενου κατι με τρομαξε και αισθανθηκα μεγαλους Πονους σε ολο μου το σωμα τοσο οσο ποτε δεν πονεσα στην ζωη μου!! Αλλα μετα κοιμηθηκα και ξυπνησα μια χαρα... Ισως ομως και να ειχα πεθανει...Τελος παιδια πιστευω οτι υπαρχουν πολλα πραγματα στην ζωη που δεν τα ξερουμε αλλα ισως να μην τα μαθουμε ποτε... Με την αρχη που εκανε ο Νικος μας δινετε η ευκαιρια να συζητησουμε και να ανταλλαξουμε τις αποψεις μας και τις εμπειριες μας πανω σε τετοια Θεματα!! Θα σας παρακαλουσα να μην αφησετε αυτο το Θρεαντ να πεθανει... Γραφτε οσο μπορειτε περισσοτερα πραγματα για το θεμα αυτο... Σας ευχαριστω πολυ ολους σας για το Θαρος σας και την δημιουργηκη δουλεια σας!!Το θεμα συνεχιζεται!! Φιλικα... Χρηστος... Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://radioyet.forumgreek.com
CaptenMorgan




Αριθμός μηνυμάτων : 27
Points : 31
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 14/09/2010
Ηλικία : 52
Τόπος : ΛΗΜΝΟΣ

Αστρική προβολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αστρική προβολή   Αστρική προβολή EmptyΔευ Σεπ 20, 2010 5:58 am

Τυχερή είσαι φίλη μου ορτανσία . Έπεσες σε άνθρωπο που ήξερε και αμέσως κατάλαβε περί τίνος πρόκειται. Αν ήταν κανένας άλλος θα έλεγε, πάει το κορίτσι τρελάθηκε… και άντε μετά εσύ να εξηγήσεις τα ανεξήγητα…

Ηθικό δίδαγμα : να μην κοροϊδεύουμε αυτούς που ασχολούνται με μεταφυσικές εμπειρίες. Αν μας συμβεί κάτι και εμάς σε αυτούς πρώτα θα τρέξουμε και αυτοί είναι οι μόνοι που θα μας πιστέψουν.

Πάντως με χαρά μου βλέπω ότι η παλιά σου δυσπιστία έχει δώσει την θέση της σε μια πιο ανοιχτή στάση.

Jim η δική σου περίπτωση φαίνεται να είναι μια κλασική περίπτωση προβολής όπως την περιγράφουν τα σχετικά βιβλία.

είχα μια εμμονή να βρω την κατοικία ενός ατόμου (ναι, ήμουν πολύ ερωτευμένος... ), σε μικρή σχετικά απόσταση από το σπίτι μου

Άρα είχες ένα πολύ ισχυρό συναισθηματικό κίνητρο. Από ότι λένε ακόμα και άνθρωποι που μπορούν συνειδητά να βγουν από το σώμα τους, δεν μπορούν να πάνε σε μέρη που τους είναι αδιάφορα .

...Βρέθηκα να πετάω στον αέρα και να ψάχνω, οι χειρισμοί κίνησης ήταν αρκετά εύκολοι αφού έμοιαζε αρκετά με το κολύμπι στην θάλασσα

Νομίζω πώς οι περισσότεροι με αυτόν τον τρόπο κινούνται. Ίσως επειδή η εμπειρία μέσα στο νερό μας είναι γνώριμη ενώ το να πετάς όχι και τόσο.

πλησίασα και ανακάλυψα ότι το σπίτι που έψαχνα το είχα βρει!!!

Εδώ τώρα η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά. Πώς γίνετε να βρίσκεις αυτό που θες και μάλιστα πολλές φορές να ξέρεις πώς είναι αυτό που ψάχνεις αλλά χωρίς να στο πει κανένας ? άμα ξέρει κανένας πώς γίνετε αυτό ας μας τα ο πει και μας

Όμως, ένας ξαφνικός ήχος μου απέσπασε την προσοχή

Το ξυπνητήρι όπως μας είπες μετά

Αμέσως βρέθηκα να τρέχω προς το σπίτι μου, με αρκετά μεγάλη ταχύτητα

Ο ήχος του ξυπνητηριού σε έκανε να γυρίσεις πίσω, τρέχοντας . Πιστεύω πως αν είχε συμβεί κάτι άλλο, ας πούμε, αν κάποιος είχε αγγίξει το σώμα σου που κοιμόταν, θα επέστρεφες πετώντας . Δηλαδή αστραπιαία.

που περιέργως κοιμόμουν ανάσκελα

ανάσκελα λένε ότι είναι η καταλληλότερη θέση για αστρική προβολή. Ίσως γιατί το ηλιακό πλέγμα δεν πιέζεται και είναι χαλαρό.
Ηλιακό πλέγμα είναι η περιοχή που χωρίζει τους πνεύμονες από το στομάχι και είναι σημαντικό ενεργειακό κέντρο

Όλα αυτά που γράφω παιδιά , το ξαναλέω, είναι από πράγματα που έχω διαβάσει οπότε δεν μπορώ να είμαι σίγουρος πως είναι και σωστά . Τα γράφω όμως γιατί μου κάνει εντύπωση πόσο ταιριάζουν με τις εμπειρίες που ακούω. Όταν μάλιστα τα ακούς από ανθρώπους που δεν τα πιστεύουν ή δεν ήξεραν πριν την εμπειρία τους τίποτα για αυτά ε τότε κάτι συμβαίνει

Χρήστο περιμένουμε τις δικές σου εμπειρίες γραμμένες με λεπτομέρεια αλλά και τις δικές σου αναλύσεις .
Ήσουν μέλος του εσωτέρικα έτσι? Ήμουν και εγώ για αρκετό καιρό αλλά τελικά έγινε μπάχαλο εκεί μέσα και έπαψα να το παρακολουθώ. Όπου μαζεύετε πολύς κόσμος αυτά συμβαίνουν…

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sinclair_Jim
ADMISTRATEUR
ADMISTRATEUR
Sinclair_Jim


Αριθμός μηνυμάτων : 206
Points : 225
Reputation : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2010
Ηλικία : 52

Αστρική προβολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αστρική προβολή   Αστρική προβολή EmptyΔευ Σεπ 20, 2010 7:06 am

E λοιπόν, δεν περίμενα ποτέ κάποιος να ξέρει τον λόγο γιατί ήταν έτσι....
Ομολογώ εντυπωσιάστηκα!
Δεν έχω διαβάσει σχετικά με το θέμα και τώρα τα μαθαίνω!
Αν δεν είχα βρει το σπίτι δεν θα είχα δώσει σημασία....
Το μόνο που ήξερα ήταν το ότι βρισκόταν σε μια περιοχή 4 οικοδομικών τετραγώνων, τίποτα παραπάνω... Και μάλιστα σε άγνωστη περιοχή για μένα τότε!
Δεν θυμάμαι όμως να ξεχώριζα χρώματα.... Εχει περάσει πολύ καιρός... Shocked

Νίκο τι λες? είναι απίθανο να το βρήκα μόνο από αυτή την "βόλτα"?
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
CaptenMorgan




Αριθμός μηνυμάτων : 27
Points : 31
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 14/09/2010
Ηλικία : 52
Τόπος : ΛΗΜΝΟΣ

Αστρική προβολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αστρική προβολή   Αστρική προβολή EmptyΤετ Σεπ 22, 2010 1:39 am

Όχι Δημήτρη δεν το θεωρώ απίθανο.
affraid
Άλλωστε μας είπες πως ενώ δεν ήξερες το σπίτι το βρήκες και μετά έμαθες πως πράγματι ήταν αυτό. Οπότε δεν καταλαβαίνω γιατί έχεις αμφιβολία.
Από ότι λένε , αυτοί που κάνουν αστρική προβολή, όταν θες να πας κάπου, για παράδειγμα να συναντήσεις ένα φιλικό πρόσωπο, πας εκεί και χωρίς να ξέρεις που ακριβως είναι.
Ας πούμε ο αδελφός σου ζει στην Αμερική. Αρκεί να το σκεφτείς πως θέλεις πολύ να τον δεις και αμέσως μεταφέρεσαι εκεί χωρίς να ξέρεις ούτε που ακριβώς μένει, ούτε από που πρέπει να πας.
Στον αστρικό κόσμο δεν χρειάζονται χάρτες , το συναίσθημα σε τραβάει σαν μαγνήτης.

ίσως αυτή να είναι η απάντηση για το πως τα κατάφερες. το ισχυρό συναίσθημα σε έλκυσε και λειτούργησε σαν πυξίδα που σε οδήγησε να το βρεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sinclair_Jim
ADMISTRATEUR
ADMISTRATEUR
Sinclair_Jim


Αριθμός μηνυμάτων : 206
Points : 225
Reputation : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2010
Ηλικία : 52

Αστρική προβολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αστρική προβολή   Αστρική προβολή EmptyΤετ Σεπ 22, 2010 3:32 am

Η ιστορία βέβαια έδειξε ότι δεν άξιζε και τόσο τον "κόπο".... Sad

Αλλά τελικά στην ζωή δε δίνεις σημασία σε αυτούς που σε πληγώνουν (γιατί είναι πολλοί...),
πρέπει να δίνεις σε αυτούς που αξίζουν.... και είναι πολλοί λίγοι..... Shocked
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Αστρική προβολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αστρική προβολή   Αστρική προβολή EmptyΤετ Σεπ 29, 2010 3:44 am

Παιδιά είναι γεγονός ότι η αντίληψη εγκλωβίζεται σε ένα σωρό λανθασμένες πεποιθήσεις. Μια από αυτές που σχετίζεται και με την παρούσα συζήτητη, είναι αυτή, του να νομίζεις οτι είσαι ξύπνιος, με το φυσικό σου σώμα, όταν ήδη αυτό βρίσκεται, στο να κοιμάται στο κρεβάτι. Σχεδόν το σύνολο των ανθρώπων ενώ ονειρεύεται και βρίσκεται με το ονειρικό του σώμα έχει την πεποίθηση ότι είναι ξύπνιο. Υπάρχει όμως η δυνατότητα της επαρκώς λειτουργούσας αντίληψης, ώστε αυτή να αναγνωρίζει, το πότε βρίσκεται με το ονειρικό σώμα και πότε με το φυσικό.
Από την στιγμή που κάποιος αποκτά την επίγνωση οτι ονειρευεται την στιγμή που αυτό συμβαίνει αποκτά ταυτόχρονα και την δυνατότητα να κινηθεί και να εξερευνήσει ένα ολόκληρο κόσμο, τον κόσμο των ονείρων, την ονειροχώρα του Πήτερ Πάν, τον αστρικό κόσμο των ανατολιτών, την 5η διάσταση των επιστημόνων, ή τελικά με άλλα λόγια, την ΑΙΩΝΙΟΤΗΤΑ.
Κάθε βράδυ συνειδητά ή ασυνείδητα, με επίγνωση του γεγονότος ή όχι, επισκεπτόμαστε τον αστρικό κόσμο. Απλά όταν αυτό γίνεται ασυνείδητα όλα εκεί μας συμβαίνουν, ενώ στην αντίθετη περίπτωση παίρνουμε τον έλεγχο της ζωής μας στα χέρια μας.
Πάντως αν κάποιος θέλει να εμβανθύνει στην επιστήμη του συνειδητού ονείρου υπάρχει ένα σχετικό κλαμπ, στα κλαμπς του pathfinder.gr στην διεύθυνση:http://clubs.pathfinder.gr/LUCID_DREAMING/671741 που αφού κάνει login μπορεί να συμμετέχει σε σχετικές συζητήσεις, να διαβάζει σχετικά αρχεία και γενικά να γίνει γνώστης μιας επαρκούς κατά την γνώμη μου μεθόδου για την απόκτηση της ικανότητας όχι μόνο του να εισέρχεται συνειδητά στον κόσμο των ονείρων αλλά επίσης να αποκτά επίγνωση ότι ονειρεύεται ενώ αυτό συμβαίνει.

ΣΑΣ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΝΕΙΡΑ ΣΥΝΕΙΔΗΤΑ!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
CaptenMorgan




Αριθμός μηνυμάτων : 27
Points : 31
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 14/09/2010
Ηλικία : 52
Τόπος : ΛΗΜΝΟΣ

Αστρική προβολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αστρική προβολή   Αστρική προβολή EmptyΤετ Σεπ 29, 2010 7:06 am

Γιάννη αναφέρεσαι στο λεγόμενο Lucid dreaming έτσι?
νομίζω όμως οτι είναι διαφορετικό πράγμα από την αστρική προβολή. Μοιάζουν βέβαια αρκετά .Περισσότερα θα γράψω αύριο. είναι περασμένη η ώρα...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Αστρική προβολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αστρική προβολή   Αστρική προβολή EmptyΤετ Σεπ 29, 2010 7:17 am

CaptenMorgan έγραψε:
Γιάννη αναφέρεσαι στο λεγόμενο Lucid dreaming έτσι?
νομίζω όμως οτι είναι διαφορετικό πράγμα από την αστρική προβολή. Μοιάζουν βέβαια αρκετά .Περισσότερα θα γράψω αύριο. είναι περασμένη η ώρα...


ναι φιλε μου, πολυ σωστα και ομολογω οτι θα ηθελα την αποψη σου SUPER
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
CaptenMorgan




Αριθμός μηνυμάτων : 27
Points : 31
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 14/09/2010
Ηλικία : 52
Τόπος : ΛΗΜΝΟΣ

Αστρική προβολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αστρική προβολή   Αστρική προβολή EmptyΠεμ Σεπ 30, 2010 5:34 am

Lusid dreaming. Φωτεινό ονείρεμα η καλύτερα συνειδητό ονείρεμα .
Πρόκειται ξεκάθαρα για όνειρο σαν αυτά που βλέπουμε όλοι μας .Σε ένα όνειρο το ασυνείδητο προβάλει εικόνες που υπάρχουν στη μνήμη η ακόμα δημιουργεί νέες χρησιμοποιώντας τη δημιουργική φαντασία .Όταν για οποιοδήποτε λόγο ηθελημένα η τυχαία αποκτήσουμε συνείδηση του τι ακριβός συμβαίνει, ότι δηλαδή ονειρευόμαστε , τότε μιλάμε για lusid dreaming. Σε αυτή την περίπτωση μπορούμε να κάνουμε ότι θέλουμε. Εμείς είμαστε ο σκηνοθέτης , ο πρωταγωνιστής και το ασυνείδητο μας παρέχει ότι σκηνικό θέλουμε.
Στην αστρική προβολή τα πράγματα δεν είναι έτσι. Έχουμε βέβαια συνείδηση του τι συμβαίνει αλλά με μια διάφορα. Το περιβάλλον δεν είναι μια τρισδιάστατη οπτικοποιηση εικόνων του ασυνειδήτου. Όπως λένε, ο αστρικός κόσμος είναι ακριβές αντίγραφο του φυσικού. Άρα με το αστρικό μας σώμα κινούμαστε στον αστρικό κόσμο. Ελέγχουμε το σώμα μας αλλά όχι το περιβάλλον . Ένα σημαντικό πλεονέκτημα της προβολής είναι ότι αφού κινούμαστε σε κάτι που είναι αντίγραφο του φυσικού μπορούμε να βρούμε πληροφορίες σημαντικής συναισθηματικής σημασίας για μας.
Όπως :που μένει η κοπέλα που ερωτεύτηκα? (το παράδειγμα του jim) .Το συναίσθημα είναι η κινητήριος δύναμη στον αστρικό κόσμο .Όπως καταλαβαίνετε , την κοπέλα είναι πιθανόν να την βρεις , το που έκρυψε τις λίρες ο παππούς ώμος όχι. Εκτός πια και αν είσαι ερωτευμένος με τις λίρες.lol

Αυτές είναι οι βασικές διαφορές για μένα με απλά λόγια έτσι όπως τις έχω καταλάβει εγώ.
Οσο για τις τεχνικές που μπορεί να εφαρμόσει κάποιος για να προκαλέσει το lusid dreaming , μια και το ανέφερες Γιάννη , εγώ εφάρμοσα αυτή με το δάχτυλο. Εξηγώ αμέσως.
Κατά διαστήματα της ημέρας και όποτε το θυμόμαστε τραβάμε το δάχτυλο μας και περιμένουμε να δούμε τι θα συμβεί. Όπως είναι φυσικό τίποτα δεν συμβαίνει. Όταν όμως αυτό γίνει μια συνήθια παίρνει και στον ύπνο μας. Όταν λοιπόν ασυνείδητα τραβήξεις στον ύπνο σου το δάχτυλο σου , θα δεις να μακραίνει. Αυτό φυσικά είναι ένα σοκ που ξυπναει την συνείδηση και είναι πολύ συχνά το ξεκίνημα του συνειδητού ονείρου.
Παρόλο που προτείνω αυτή τη μέθοδο σε μένα είχε παταγώδη αποτυχία !(άλλη μια από τις πολλές)
Όταν ειδα στον ύπνο μου το δάχτυλο μου να μακρενει κανένα σοκ δεν συνέβη.
Το δάχτυλο μου μάκρυνε? Και τι έγινε ? σιγά τα ωα! Αυτό το ξέρω , λέγεται lusid dreaming και σας παρακαλώ πολύ η συνείδηση μου είναι κουρασμένη και μην την ξυπνάτε για σαχλαμάρες! Cool

Οτι εμπειρία έχω από συνειδητό ονείρεμα είναι εντελώς από τύχη και πότε ηθελημένα.
Αυτά από μένα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Αστρική προβολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αστρική προβολή   Αστρική προβολή EmptyΠεμ Σεπ 30, 2010 6:02 am

Πολύ σωστά φίλε Νίκο, και να συμπληρώσω κι εγώ με την σειρά μου τα παράκατω:

Lucid Dreams: Στάδια Ύπνου

Ο ύπνος μοιάζει να είναι μια σταθερή διαδικασία. Δεν είναι έτσι όμως, περιλαμβάνει μερικά στάδια τα οποία επαναλαμβάνονται κατά τη διάρκεια του ύπνου. Θα μιλήσω περιεκτικά και σύντομα για τα όνειρα γιατί μας ενδιαφέρουν βασικά και συγκεκριμένα πράγματα προς στιγμήν.

Το στάδια του ύπνου τα αντιλαμβανόμαστε από το είδος των νοητικών κυμάτων κάθε στιγμή. Τα Lucid Dreams συμβαίνουν κατά το πέμπτο στάδιο, γνωστό και ως REM (Rapid Eye Moment). Είναι προφανές και από το όνομα ότι σε αυτό το στάδιο κινούνται πολύ γρήγορα τα μάτια γιατί ονειρευόμαστε. Αν και βλέπουμε όνειρα σε όλα τα στάδια του ύπνου, τα πιο έντονα και καθαρά τα βλέπουμε στο στάδιο REM.

Ένα ολοκληρωμένος κύκλος του ύπνου διαρκεί περίπου 90 με 100 λεπτά. Συνεπώς σε ένα νορμάλ ύπνο, κάποιος θα ολοκληρώσει τέσσερις με πέντε κύκλους. Ο κύκλος ξεκινά με τα τέσσερα στάδια του SWS (Slow-Wave Sleep), ή αλλιώς NREM (Non-REM). Μετά το τέλος του τέταρτου σταδίου δεν περνάμε απευθείας στο πέμπτο αλλά αντιστρέφονται γρήγορα τα πρώτα τέσσερα και μετά περνάμε σε REM ύπνο.

Το πρώτο REM στάδιο θα ξεκινήσει 90 λεπτά περίπου από την ώρα που θα κοιμηθούμε και θα διαρκέσει γύρω στα 10 λεπτά. Έτσι ο ‘πρώτος ύπνος’ διαρκεί περίπου 100 λεπτά. Η διάρκεια των ύπνων δεν μένει σταθερή όπως προχωρά η νύχτα. Το τρίτο και το τέταρτο στάδιο (αλλιώς delta ή βαθύς ύπνος) αρχίζουν να μειώνονται σε διάρκεια και ο REM ύπνος αρχίζει να αυξάνεται μέχρι που φτάνει την μία ώρα, μετά από έναν αριθμό κύκλων. Συνεπώς, όσο προχωρά η νύχτα τόσο περισσότερη ώρα ονειρευόμαστε.

Το Φαινόμενο Διαυγή Όνειρα

Κοιμαστε και βλεπετε ενα ονειρο οπως ολα τα αλλα βραδια.Ομως οπως γινεται παντα,τη στιγμή που το βλεπετε δεν καταλαβαίνετε οτι προκειται για ονειρο αλλα νομιζετε οτι το ζειτε στην πραγματικοτητα.

Ξαφνικα κατι γινεται μεσα στο ονειρο.Ενα κλικ,μια συμπτωση ενα περιεργο γεγονος σας κανει να αντιληφθειτε οτι όλο αυτο που ζειτε ειναι ονειρο,την ωρα που το βλεπετε.Τοτε αναφωνειτε ή σκεφτεστε "δεν ειναι αληθεια αυτο...ονειρευομαι". Δεν ξυπνατε ομως,οπως κανει συνηθως καποιος οταν αντιλαμβανεται πως βλεπει ονειρο. Αντιθετα συνεχιζετε να κοιμαστε και συνεχίζετε συνειδητά να βλεπετε το ονειρο.Μπορειτε μαλιστα μερικες φορες να αλλαξετε την εξελιξη του ονειρου οπως θελετε εσεις ,κατι που δεν γινεται στα συνηθη ονειρα..Ενα αισθημα ευφοριας σας καταλαμβανει και [Ξεροντας οτι ολα οσα βλεπετε ειναι ονειρο...] θελετε να συνεχισετε να το βλεπετε σαν να ειναι ταινια.Μπορει μεσα στο ονειρο σας να δειτε ακομα και οτι ξυπνησατε. Ομως ακομα κι αυτο το ξυπνημα να ειναι μερος του ονειρου [False Awakening], αφου στην πραγματικοτητα δεν εχετε ξυπνησει και κοιμαστε ακομα.

Σας μοιαζει γνωριμο αυτο το συμβαν; Τοτε δεν ειναι παρά ενα lucid dream οπως εχει ονομαστει επιστημονικά στα αγγλικα αυτο το φαινομενο. Η ελληνικη ορολογια είναι συνειδητο ονειρο ή διαυγες ονειρο.Δηλαδη το ονειρο που ξερουμε οτι ειναι ονειρο την ιδια στιγμή που το βλεπουμε και δεν θελουμε να ξυπνησουμε,αλλα θελουμε συνειδητα να συνεχισουμε να το βλεπουμε.Εκτιμαται οτι το 60% των ανθρωπων εχουν δει τουλαχιστον μια φορα στη ζωη τους lucid dreams.

Καποιοι εξηγουν που οφειλονται τα lucid dreams:στο οτι βλεπουμε το ονειρο στο ελαφρυ σταδιο του υπνου.Ετσι ο εγκεφαλος βρισκεται καπου μεταξύ ύπνου και ξυπνιου,πραγματικοτητας και...εικονικης πραγματικοτητας(ονειρου).Καταλαβαινει οτι αυτο που βλεπει δεν συμβαινει στα αληθεια αλλα θελει να συνεχισει να το βλεπει.

Η πιο πιθανη συγκυρια για να σας συμβει ενα lucid dream ειναι η εξης:

Πρωτα εχετε κοιμηθει για ενα διαστημα 5 ωρών περιπου εχοντας ετσι περασει απο το αρχικο σταδιο βαθυτερου υπνου (REM)

Ξυπνατε για 1 με 1,5 ωρα,σηκωνεστε απο το κρεβατι και κανετε διαφορες δουλειες

Ξαναξαπλωνετε για να συμπληρωσετε αλλη 1 με 2 ωρες υπνου

Ετσι ειναι πολυ πιθανο,αν οχι σιγουρο οτι θα ζησετε κι εσεις ενα συνειδητο ονειρο.

Υπαρχουν καποια πραγματα που μπορει να μας βοηθησουν στο να συνειδητοποιησουμε οτι κάτι που βλεπουμε ειναι ονειρο κι ετσι μετά το κλασσικο ονειρο να εξελιχθει σε συνειδητο ονειρο:

Διαβάζουμε ενα κειμενο [πχ. σε ενα χαρτι] δυο φορες με διαφορα λιγων δευτερολεπτων αναμεσα τους.Κι ομως τη δευτερη φορα που θα διαβασουμε το κειμενο θα ειναι εντελως διαφορετικο.Τοτε βλεπετε ονειρο.

Το πειραμα του ηλεκτρικου διακοπτη.Στα ονειρα οι ηλεκτρικοι διακοπτες ποτε δεν δουλευουν σωστα.Σιγουρα θα εχει τυχει και σε εσας να δειτε σε καποιο ονειρο σας οτι πατάτε [πχ. στο σπιτι σας τους διακοπτες για να ανοιξουν τα φωτα,αλλα ματαια αφου τα φωτα δεν αναβουν.Την επομενη φορά που θα σας τυχει αυτο σκεφτειτε σοβαρα μηπως ονειρευεστε και...αν συνειδητοποιήσετε κατι τετοιο,απλα μετα απολαυστε το lucid dream σας.

Η...τηλεμεταφορα.Αυτη τη στιγμή εισαστε εδω και μετα απο λιγα δευτερολεπτα εισαστε σε ενα τελειως διαφορετικο μερος,εκατονταδες χιλιομετρα μακρια.Κατι τετοιο μπορει να γινει μονο σε ονειρο.
Το φαινομενο του καθρεφτη.Στα ονειρα οταν κοιταζετε στον καθρεφτη το ειδωλο σας,αυτο δεν φαινεται ή φαινεται θολο ή παραμορφωμενο.Αλλη μια ενδειξη που θα σας βοηθησει να καταλαβετε οτι ονειρευεστε.

Τα lucid dreams εχουν χαρακτηριστει σαν μια απο τις αιτιες,για αλλο ενα φαινόμενο του υπνου:την υπνοπαράλυση [ή παράλυση του υπνου ή υπνικη παράλυση] επειδη συχνα μετα απο αυτα καποιος ξυπναει αμεσως. Ειναι κατι το μη-παθολογικο και μη-ανησυχητικο που παραπανω από το 50% των ανθρωπων εχουν παθει αρκετες φορες στη ζωη τους:ενω κοιμουνται,να αρχισουν να ακουνε τα αυτια τους να βουιζουν με επαναλαμβανομενους χτυπους η χωρις και να ξυπνανε χωρις να μπορουν να κουνησουν τα ακρα τους για τα πρώτα δευτερολεπτα απο οταν ξυπνησουν.Μετά απο προσπαθεια μερικων δευτερολεπτων και αφου καταφερουν με πολυ κοπο να αλλαξουν πλευρο η κινηση των ακρων επανερχεται.
Αλλη μια μορφη της υπνοπαραλυσης ειναι το να ξυπναει καποιος (ειδικα οταν κοιμαται ανασκελα) και για τα πρωτα δευτερολεπτα να νιωθει οτι δεν μπορει να αναπνευσει,αισθανομενος κατι να τον πιεζει δυνατα στο στηθος και να μην τον αφηνει να παρει ανασα με ευκολια.Σε καθε περιπτωση προκειται για φαινομενα μη-ανησυχητικα που οφειλονται στο γεγονος οτι το τμημα του εγκεφαλου που ελεγχει τη συνειδηση και τις αισθησεις ξυπναει νωριτερα απο το κεντρο που επιτρεπει την κινηση του σωματος.Ετσι για καποια δευτερολεπτα καποιος ειναι (μισο)ξυπνιος χωρις ομως να μπορεί να κουνηθεί.

Εγω πιστεύω πως η ''Αστρική Προβολή'' που λένε δεν είναι τίποτε άλλο από τα Διαυγή Όνειρα

Αυτά κι' από ΄μένα και όνειρα γλυκά..... Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
CaptenMorgan




Αριθμός μηνυμάτων : 27
Points : 31
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 14/09/2010
Ηλικία : 52
Τόπος : ΛΗΜΝΟΣ

Αστρική προβολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αστρική προβολή   Αστρική προβολή EmptyΠεμ Σεπ 30, 2010 6:23 am

γιαννη αυτό το κείμενο το είχα βρει και εγώ στο ίντερνετ και το είχα διαβάσει. Είναι πολύ ενδιαφέρον και έχει αρκετά στοιχεία για το θέμα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Αστρική προβολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αστρική προβολή   Αστρική προβολή EmptyΠεμ Σεπ 30, 2010 6:32 am

γι' αυτο το εβαλα φιλε κι εγω φιλε Νικο, γιατι λεει πολλες λεπτομεριες και συνεπως η αστρικη προβολη με τα διαυγη ονειρα ειναι το ιδιο πραγμα....απλα ονειρευομαστε και τιποτε παραπανω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
CaptenMorgan




Αριθμός μηνυμάτων : 27
Points : 31
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 14/09/2010
Ηλικία : 52
Τόπος : ΛΗΜΝΟΣ

Αστρική προβολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αστρική προβολή   Αστρική προβολή EmptyΠεμ Σεπ 30, 2010 7:15 am

Φίλε , ζήτησες την γνώμη μου .
Στην εγραψα .
Δεν την σχολίασες καθόλου.
Μου έβαλες ένα κείμενο και συμπλήρωσες από κάτω:
Εγω πιστεύω πως η ''Αστρική Προβολή'' που λένε δεν είναι τίποτε άλλο από τα Διαυγή Όνειρα
και μετά λες “συνεπώς είναι το ίδιο πράγμα”.
οκ Γιάννη ότι πεις εσύ.


Question Question Question
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Αστρική προβολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αστρική προβολή   Αστρική προβολή EmptyΠεμ Σεπ 30, 2010 11:16 am

Νικο επειδη ζητας κι εσυ την γνωμη μου πραγμα που ηθελα ν΄αποφυγω, παρολα αυτα, οκ θα στην πω. Με αφορμη ομως το προηγουμενο θεμα, (παραξενο ονειρο) που πηρε αλλη εκταση και τροπη και δημιουργηθηκαν ισως και καποιες παρεξηγησεις δεν θα ηθελα εδω, να πω και παρα πολλα πραγματα.

Λοιπον θα πω για αλλη μια φορα την γνωμη μου ξεκαθαρα οτι δεν πιστευω σε τετοιου ειδους ''ανεξηγητα φαινομενα'' ξεκινωντας παντα απο την ιδια την λεξη. Πολλοι αναφερομενοι στο ''ανεξηγητο'' θεωρουν οτι επειδη δεν βρισκουν την λυση οι ιδιοι για οτι συμβαινει για τον εαυτο τους, οτι ετσι πρεπει να συμβαινει και στους υπολοιπους. Αλλα ομως δεν στεκονται μοναχα εκει, αλλα κατατασουν και σε γενικες γραμμες ολο το συνολο που τους περιβαλλει αγνοωντας βεβαια καποιους οι οποιοι εχουν την λυση για το τι συμβαινει. Στο τελος δημιουργειται παντοτε μια κοντρα, γιατι μερικοι ειναι φανατικοι της αποψης και γενικα του ''ανεξηγητου'' .

Η γνωμη μου ειναι για ακομη μια φορα οτι ολα αυτα ξεκινουν απο τον εγκεφαλο μας γιατι ειναι επιστημονικα αποδειγμενο και οχι μονο, αλλα και εμπρακτα με πολλα παραδειγματα μεσα στην ιδια μας την ζωη. Ο ανθρωπινος εγκεφαλος μας εχει μερικα σοβαρα και γενικα προβληματα....., τι εννοω;:

1-φανταζεται και ακουει πραγματα τα οποια καν δεν ειναι υπαρκτα σε ολους μας (Σχιζοφρενεια).

2-κοιμαται, παραμιλαει και σηκωνεται χωρις να το ξερει ο ιδιος (Υπνοβατης).

3-παθαινει (επιληψια) ηλεκτρική διαταραχή του εγκεφαλου που ο ασθενης εμφανιζει συνθετες ψευδαισθησεις, νοητικες διαταραχες, απωλεια συνειδησης, κινητικη δυσλειτουργια.

4
5
6
7

......ΚΛΠ.

Αυτα τα παραπανω παραδειγματα και αλλα πολλα, συνδραμουν σε οτι εχει σχεση με γενικα με τον ανθρωπο και τις ''ανεξηγητες'' συμπεριφορες μιας μεριδας ατομων, πχ. ανεξηγητα ονειρα, αστρικη προβολη, τηλεκινηση, κλπ.

Τελος εγω πιστευω και θα το ξαναπω για ακομη μια φορα, πως ο ανθρωπος αν εκρυβε τετοιες δυναμεις (αστρικα ταξιδια της ψυχης κλπ) θα ειχε και τον τροπο ν΄ ανακαλυψει και μας δημιουργησε και απο ποιο ''αυγο'' προηλθαμε. Ετσι με τον τροπο αυτο θα εβγαζαν και απο τον κοπο πολλους επιστημονες που '' την ψαχνουν την δουλεια '' απο αρχαιοτατων χρονων και θα ειχε κανει τον κοσμο μας πολυ ποιο καλυτερο, ειρηνικο και λιγοτερο πολυπλοκο απ΄ οτι ειναι σημερα.

Ο ανθρωπος το μονο που εχει στην κατοχη του αυτη την στιγμη λειτουργικο, ειναι το ενστικτο (οπως και τα ζωα) και που πιστευω παρα πολυ σ΄ αυτο, γενικα ειναι μια αισθηση σοβαρη, που μπορεις ν΄ αντιληφθεις τα παντα αν το εχεις και ανεπτυγμενο, εστω και αν καποιο οικειο προσωπο, ειναι στην αλλη ακρη της Γης.

Παιδια θα ξαναπω την γνωμη μου και παλι ανοιχτα και ελπιζω οτι δεν θα παρεξηγηθω και αυτη την φορα:

Εγω πιστευω ακραδαντα οτι οποιος νομιζει οτι ειναι κατι το διαφορετικο, δηλαδη: οτι εχει καποιες δυναμεις extra, (βλεπε Γιουρι Γκελλερ, Ντειβιντ Κοπερφιλτ κλπ.) κανει μετεωριση (πεταει), βλεπει το μελλον, λυγιζει κουταλια, κουναει με το μυαλο του ολοκληρα βουνα και γενικα δηθεν πιστευει κατα-βαθος οτι ειναι ο superman ,αλλα ο ιδιος ''και καλα'' δεν το ξερει, χρηζει για ΄μενα νοσηλεια αμεσως, (Δαφνι και Δρομοκαιτειο) μερια και να παει τον κοιταξουν επιγοντως.

Φιλε μου Νικο ελπιζω καταλαβες λοιπον γιατι δεν ηθελα να πω την γνωμη μου εδω, γιατι πραγματικα ζουμε σε μια υποτιθεμενη ''δημοκρατια'' και ο καθενας μπορει να πιστευει και λεει οτι θελει.

Φιλικα johnk10




Έχει επεξεργασθεί από τον/την johnk10 στις Πεμ Σεπ 30, 2010 1:54 pm, 7 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
CaptenMorgan




Αριθμός μηνυμάτων : 27
Points : 31
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 14/09/2010
Ηλικία : 52
Τόπος : ΛΗΜΝΟΣ

Αστρική προβολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αστρική προβολή   Αστρική προβολή EmptyΠεμ Σεπ 30, 2010 12:55 pm

όχι Γιάννη
κάνεις λάθος δεν ζήτησα την γνώμη σου. Eσύ ζήτησες την δική μου και οταν τη ζητάς έχεις νομίζω την υποχρέωση να κάνεις κάποια σχόλια πάνω σε αυτά που είπα . Σε αυτά όμως.
Οχι κείμενα από το ιντερνετ και με ένα "εγώ πιστευω"μετα , να νομίζεις πώς έδωσες επιστημονική εξήγηση. Με συγχωρείς αλλά είσαι εντελώς λάθος.

Αυτά από μένα πάω για το τρελάδικο τώρα και ελπίζω να βάλουν και τον Χρήστο κοντά για να τα λέμε.

καλή σου νύχτα .
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
????????
Επισκέπτης




Αστρική προβολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αστρική προβολή   Αστρική προβολή EmptyΠεμ Σεπ 30, 2010 1:38 pm

Νικο μαλλον δεν θελεις να καταλαβεις. Εγω σου εδωσα μια εξηγηση μεσω internet πανω σ΄αυτο που το θεμα που συζητησαμε, αλλα και για ν΄αποφυγω τις αντιπαραθεσεις...οκ?, δεν σε καλυψε....Υστερα σου εγραψα καθαρα την γνωμη μου ετσι οπως μου ειπες για να το σχολίασω εγω ο ιδιος, αλλα βλεπω και παλι να το παιρνεις προσωπικα.....τωρα τι να πω? δεν μπορω να κανω τιποτε αλλο συνεπως ''λιγα λογια ν΄αγαπιομαστε''

Παντως εσυ δεν εδωσες καμια απαντηση πανω σ΄αυτα που σου εγραψα για να πεις την γνωμη σου.

Καλη σου μερα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
CaptenMorgan




Αριθμός μηνυμάτων : 27
Points : 31
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 14/09/2010
Ηλικία : 52
Τόπος : ΛΗΜΝΟΣ

Αστρική προβολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αστρική προβολή   Αστρική προβολή EmptyΠεμ Σεπ 30, 2010 9:38 pm

Την γνώμη μου για τη διαφορά αστρικής προβολής και συνειδητού ονειρέματος την εξήγησα στη αρχή. Γυρνά και διάβασε τα πάλι με προσοχή. Αν και δεν νομίζω πως έχεις τέτοια διάθεση. Τη γνώμη μου για το κείμενο πάλι ,την είπα . Όσο για τα τελευταία που είπες , την προσωπική σου άποψη δηλαδή και όχι το αντιγραμμένο κείμενο ,τι να πω?

Ο δικός μου ο εγκέφαλος , ειδικά , και μάλιστα τώρα τελευταία, έχει πολλά προβλήματα. επειδή λοιπόν δεν θέλω να αποχτήσει και άλλα μια λύση βλέπω:

ζήτω η τρελαααααα !!!!!

Razz


Έχει επεξεργασθεί από τον/την CaptenMorgan στις Παρ Οκτ 01, 2010 2:45 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sinclair_Jim
ADMISTRATEUR
ADMISTRATEUR
Sinclair_Jim


Αριθμός μηνυμάτων : 206
Points : 225
Reputation : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2010
Ηλικία : 52

Αστρική προβολή Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αστρική προβολή   Αστρική προβολή EmptyΠεμ Σεπ 30, 2010 10:42 pm

Κάποιοι αρκούνται στο 10% του εγκεφάλου που χρησιμοποιούν, κάποιοι άλλοι προσπαθούν να εξερευνήσουν και το υπόλοιπο 90%, δικαίωμα τους και στους μεν, αλλά και στους δε...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Αστρική προβολή
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
THE GREEK RADIOYET OLDIES FORUM :: Ψυχολογία και Σεξ :: Παραψυχολογία...-
Μετάβαση σε: