THE GREEK RADIOYET OLDIES FORUM
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

THE GREEK RADIOYET OLDIES FORUM

ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ....!
 
ΦόρουμLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
ΠΑΤΗΣΤΕ ΓΙΑ LIΚΕ
♥♥♥ ΚΑΝΕ LIKE ! ♥♥♥
RADIOYET! LIVE!
free forum
free forum
Πρόσφατα Θέματα
» Μερικα Μικροφωνα Αντικες απο την Συλογη μου....
Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...!  Sinclair ZX80 ZX 80 EmptyΠαρ Δεκ 06, 2013 10:32 am από Chris The Yet!

» Η μικρή μου συλλογή (Sinclair_Jim)
Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...!  Sinclair ZX80 ZX 80 EmptyΤετ Απρ 04, 2012 9:29 pm από panosko

» ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΟΛΙΑ!!!!
Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...!  Sinclair ZX80 ZX 80 EmptyΣαβ Φεβ 12, 2011 7:42 am από OrtanSIA

» Τι θ' ακούσουμε σήμερα !!!
Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...!  Sinclair ZX80 ZX 80 EmptyΤρι Φεβ 01, 2011 10:20 pm από Chris The Yet!

» MAME PROJECT
Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...!  Sinclair ZX80 ZX 80 EmptyΣαβ Ιαν 29, 2011 7:46 am από Sinclair_Jim

» ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!! ΔΗΜΗΤΡΗ!!!!!!!!!!!
Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...!  Sinclair ZX80 ZX 80 EmptyΤετ Ιαν 12, 2011 5:22 pm από Sinclair_Jim

» VIDEO ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΤΙΚΟ ΠΑΡΤΥ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...!  Sinclair ZX80 ZX 80 EmptyΚυρ Ιαν 02, 2011 11:56 am από Chris The Yet!

» Three in a row
Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...!  Sinclair ZX80 ZX 80 EmptyΤετ Δεκ 29, 2010 7:37 pm από Sinclair_Jim

» Ρεκορ Μυνηματων στο Radioyet!
Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...!  Sinclair ZX80 ZX 80 EmptyΤετ Δεκ 29, 2010 7:34 pm από Sinclair_Jim

» ΜΑΡΑΘΩΝΙΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΗ ΕΚΠΟΜΠΗ ΣΤΟ RADIOYET!
Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...!  Sinclair ZX80 ZX 80 EmptyΠεμ Δεκ 23, 2010 1:11 pm από Chris The Yet!

» ΔΕΙΤΕ ΠΩΣ ΓΥΡΙΣΑΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΡΟΠΟΛΙΣ...
Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...!  Sinclair ZX80 ZX 80 EmptyΚυρ Δεκ 12, 2010 2:35 pm από Chris The Yet!

» Metal Looney 12/12
Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...!  Sinclair ZX80 ZX 80 EmptyΚυρ Δεκ 12, 2010 3:23 am από Darth_Cotsos

» η ιστορία της υποδούλωσής σου: οι "ανθρώπινες φάρμες"
Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...!  Sinclair ZX80 ZX 80 EmptyΠαρ Δεκ 10, 2010 6:59 am από Chris The Yet!

» Μα ειναι δυνατον παιδια??? Γιατι τοσο μισος και τοση Βια???
Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...!  Sinclair ZX80 ZX 80 EmptyΤετ Δεκ 08, 2010 10:43 am από Chris The Yet!

» ΕΚΤΑΚΤΗ ΖΩΝΤΑΝΗ ΕΚΠΟΜΠΗ ΣΤΟ RADIOYET ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΤΟΥ ΑΛΕΞΗ...
Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...!  Sinclair ZX80 ZX 80 EmptyΔευ Δεκ 06, 2010 11:32 am από Chris The Yet!

VISITORS
Αναζήτηση
 
 

Αποτελέσματα Αναζήτησης
 
Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Πλοήγηση
 Πόρταλ
 Ευρετήριο
 Κατάλογος Μελών
 Προφίλ
 Συχνές Ερωτήσεις
 Αναζήτηση
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

 

 Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...! Sinclair ZX80 ZX 80

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Chris The Yet!
Admin
Admin
Chris The Yet!


Αριθμός μηνυμάτων : 237
Points : 383
Reputation : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 63
Τόπος : Γερμανια

Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...!  Sinclair ZX80 ZX 80 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...! Sinclair ZX80 ZX 80   Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...!  Sinclair ZX80 ZX 80 EmptyΠεμ Οκτ 14, 2010 3:22 am

Sinclair ZX80 ZX 80....Απο πολυ καιρο τον ηθελα να τον αποκτησω... Παντα ομως καποιος μου τον επαιρνε μεσα απο τα χερια μου την τελευταια στιγμη της Δημοπρασιας.... Wink Σημερα ομως ημουν εγω που γελασα τελευταιος....Neutral Και θα θελετε να μαθεται το γιατι..... Ο Φιλαρας ο Δημητρης εκανε μια ευχη... Μου ευχηθηκε καποια ημερα να τον αποκτησω... Δεν περασαν καν 20 ημερες απο τοτε που εγραψε το ομορφο Μυνημα του στην Εκτακτη Εκπομπη της 26 . 10. 2010 Και η ευχη του Δημητρη επιασε οπως πιανει παντοτε..... Smile Και κατι τελευταιο.... Το Μηχανημα οπως εγραψε ο Πωλητης....δουλευει κανονικα!!! Αυτο φυσικα ανεβαζει την αξια του αλλα και μου δινει το κεφι να....παιξω λιγο μαζι του... Οπως εκεινα τα ομορφα χρονια στις αρχες της δεκαετιας του 80...Embarassed Αν θελεις Δημητρη πες μας λιγα πραγματα για αυτο το Συλλεκτικο Μηχανημα.... Εσυ θα ξερεις σιγουρα πολλα περισοτερα απο εμενα....Σε ευχαριστω.... Φιλικα...Χρηστος...Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...!  Sinclair ZX80 ZX 80 Zx8010
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://radioyet.forumgreek.com
Sinclair_Jim
ADMISTRATEUR
ADMISTRATEUR
Sinclair_Jim


Αριθμός μηνυμάτων : 206
Points : 225
Reputation : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2010
Ηλικία : 52

Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...!  Sinclair ZX80 ZX 80 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...! Sinclair ZX80 ZX 80   Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...!  Sinclair ZX80 ZX 80 EmptyΠεμ Οκτ 14, 2010 6:59 am

Χαίρομαι φίλε Χρήστο που το απέκτησες Smile
Είναι ένα κομμάτι της ιστορία των υπολογιστών... και μάλιστα σημαντικό κομμάτι!


Η Sinclair μέχρι το 1980, κατασκεύαζε κομπιουτεράκια χειρός και πολλές άλλες ηλεκτρονικές συσκευές (τηλεόραση τσέπης, ρολόι με ψηφιακή ένδειξη κ.λ.π.). Σκοπός του Clive Sinclair ήταν κάθε σπίτι να αποκτήσει τον δικό του υπολογιστή! Για να γίνει αυτό έπρεπε να ρίξει αρκετά το κόστος... Ετσι, χρησιμοποίησε την υπάρχουσα τεχνολογία που υπήρχε στα σπίτια.... Η τηλεόραση γινόταν η οθόνη του και ένα απλό κασετόφωνο ήχου γινόταν αποθηκευτικό μέσο (τα προγράμματα τα φόρτωνε από κασέτα... και τα προγράμματα του χρήστη αποθηκεύονταν σε κασέτα!!!). Φυσικά, από πλευράς σχεδιασμού ήταν ότι μικρότερο είχε κατασκευαστεί, χωρίς να υστερεί πολύ σε σχέση με τα υπάρχοντα υπολογιστικά συστήματα!!!!!
Ο υπολογιστής αυτός ήταν ο πρώτος πραγματικά Home Computer, ο πρώτος υπολογιστής που έσπασε το κατεστημένο ότι οι υπολογιστές είναι μόνο για μεγάλες επιχειρήσεις..... Σήμερα σχεδόν όλα τα σπίτια έχουν υπολογιστή, ο ΖΧ80 είναι ο πρώτος... των πρώτων...

Έτος κατασκευής: Φεβρουάριος 1980
Εταιρία: Sinclair
Χώρα: Αγγλία
Τέλος παραγωγής: 1981 (αντικαταστάθηκε από το ΖΧ81 που είχε αρκετές βελτιώσεις)
Basic: Sinclair Basic
Cpu: NEC 780C-1 (Z80 compatible)
Speed: 3.25 Mhz
Ram: 1 KB, 901 bytes available (upgradable to 64 KB)
Rom: 4 KB (upgradable to 8 KB)
Text Modes: 32 chars. x 22 lines
Graphic Modes: 64 x 44 dots
Colors: Monochrome
Sound: None
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Sinclair_Jim
ADMISTRATEUR
ADMISTRATEUR
Sinclair_Jim


Αριθμός μηνυμάτων : 206
Points : 225
Reputation : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2010
Ηλικία : 52

Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...!  Sinclair ZX80 ZX 80 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...! Sinclair ZX80 ZX 80   Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...!  Sinclair ZX80 ZX 80 EmptyΠεμ Οκτ 14, 2010 7:20 am

Να είσαστε επιεικείς, μιλάμε για τον φθηνότερο υπολογιστή του 1980.... Very Happy

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Darth_Cotsos

Darth_Cotsos


Αριθμός μηνυμάτων : 47
Points : 65
Reputation : 0
Ημερομηνία εγγραφής : 04/09/2010

Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...!  Sinclair ZX80 ZX 80 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...! Sinclair ZX80 ZX 80   Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...!  Sinclair ZX80 ZX 80 EmptyΠεμ Οκτ 14, 2010 8:04 am

Καλορίζικο!!! Smile
Εύχομαι να το ευχαριστηθείς!!! Έχεις ότι ποιό σχετικά σπάνιο και ακριβό υπάρχει σε Sinclair!!! SUPER

Και ένα προγραμματάκι για να το κάνεις απλό κομπιουτεράκι τεσσάρων πράξεων sgsdgg

Κώδικας:
10 REM ********************
20 REM * CALCULATOR V 1.0 *
30 REM * BY DARTH_COTSOS  *
40 REM ********************
50 CLS
60 PRINT "DWSE TON PRWTO ARITHMO:"
70 INPUT A
80 PRINT "DWSE PRAKSH:"
90 INPUT P$
100 IF P$<>"+" OR P$<>"-" OR P$<>"/" OR P$<>"*" THEN GOTO 60
110 PRINT "DWSE EPOMENO ARITHMO:"
120 INPUT B
130 IF P$="+" THEN LET S=A+B
140 IF P$="-" THEN LET S=A-B
150 IF P$="/" THEN LET S=A/B
160 IF P$="*" THEN LET S=A*B
170 PRINT "DWSE PRAKSH H SKETO NEWLINE GIA APOTELESMA"
180 INPUT P$
190 IF P$<>"+" OR P$<>"-" OR P$<>"/" OR P$<>"*" OR P$<>"" THEN GOTO 170
200 IF P$="" THEN PRINT "APOTELESMA: ",S:GOTO 280
210 PRINT "DWSE EPOMENO ARJTHMO:"
220 INPUT B
230 IF P$="+" THEN LET S=S+B
2400 IF P$="-" THEN LET S=S-B
250 IF P$="/" THEN LET S= S/B
260 IF P$="*" THEN LET S=S*B
270 GO TO 170
280 PRINT "THELETE SYNEXEIA H TELOS S/T"
290 INPUT A$
300 IF A$="S" OR A$="s" THEN GOTO 50
310 STOP


lol! lol! lol!


Έχει επεξεργασθεί από τον/την Darth_Cotsos στις Τετ Οκτ 27, 2010 6:11 pm, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Chris The Yet!
Admin
Admin
Chris The Yet!


Αριθμός μηνυμάτων : 237
Points : 383
Reputation : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 63
Τόπος : Γερμανια

Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...!  Sinclair ZX80 ZX 80 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...! Sinclair ZX80 ZX 80   Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...!  Sinclair ZX80 ZX 80 EmptyΠεμ Οκτ 14, 2010 9:15 am

Παιδια σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια!! Οπως ξερετε οι Υπολογιστες δεν ειναι το αντικειμενο μου αλλα ειχα ακουσει οτι αυτος ειναι πολυ συλλεκτικος...Ετσι λοιπον ηθελα παση θυσια να τον αποκτησω... Μετα ειναι και το αλλο... Σε εμενα λογο της Τρελας μου με τα Ηλεκτρονικα και γενικα τα παραξενα πραγματα, μαζευονται πολοι πιτσιρικαδες, οπως πχ. τα παιδια και τα ανηψια της κοπελιας μου...και φιλαρακια της μικρης μου κορης.... Ετσι λοιπον καθε φορα που εχω νεαρα ατομα στο σπιτι ολο και καποιο Ντουλαπι θα ανοιξω και θα βγαλω κατι παραξενο για να τους ταραξω αλλα και να τους διδαξω λιγη Ιστορια... Ετσι αυτοι οι πιτσιρικαδες εχονται και παλι γιατι μενουν εντυπωσιασμενοι απο την Ιστορικη Τεχνη... Με αυτον τον υπολογιστη λοιπον θα μπορεσω να τους διδαξω κατι που δεν θα δουν ποτε ισως ζωντανα... Αλλα για να γελασετε θα σας πω οτι εχω τον τροπο μου να τους μεταδιδω την παλια Τεχνη... Γιατι ενας παλιος υπολογιστης που δεν δουλευει δεν λεει και πολλα πραγματα για αυτα τα παιδια... Πρεπει να τους δειξουμε πως ειναι σε λειτουργια, πως φωρτονουμε ενα προγραμμα και πως κανουμε το ονομα μας να χορευει στην Οθονη με ενα μικρο προγραμματακι... Η απλα, πως θα μπορεσουμε να μετατρεψουμε τον υπολογιστη σε ενα απλο κομπιουτερακι...οπως πολυ ομορφα μας παρουσιασε ο Κωστας...και τον ευχαριστω ιδιαιτερα... Ετσι θα πανε την αλλη μερα στο Σχολειο τους και θα συζητησουν στην Ταξη τους για αυτα που ειδαν στο σπιτι μου.... Αυτο εχει γινει πολλες φορες και ξερω απο πρωτο χερι δηλαδη τον γυο μου οτι μια Ολοκληρη Ταξη συζητουσε για αυτα που εζησαν στο σπιτι μου.... Και ολο και περισσοτεροι θελουν να με επισκεφτουν αλλα και μονο να χαιρετησουν στον δρομο τον Χρηστο που για αυτους ειναι Cool..... Με την τρελα μου λοιπον εχω αποκτησει πολλα φιλαρακια που ειναι κυριως αγορια και φυσικα ειναι ισως η μελοντικη γενια των αυριανων Προγραμματιστων... Για παραδειγμα θα σας ανεφερω τον γυο μου που ειναι σημερα 20 ετων και μεγαλωσε με 64ρη και Amiga.... Αυτην την στιγμη σπουδαζει Προγραμματιστης.... Οταν μαλιστα εγραψε το πρωτο του Προγραμμα ενα απλο προγραμματακι για να οδηγει ενας επεξεργαστης ενα απλο Led Digit με δεκα Ψηφια δηλαδη απο το 0 μεχρι το 9, ηρθε και μου το εδειξε γεματος υπερηφανια!!! Ετσι εκανε οταν εφτειαξε για πρωτη φορα στο Σχολειο οταν ηταν 16 χρονων ενα απλο Κυκλωμα Flip Flop με δυο κοκινα Leds που αναβοσβηναν.... Εγω φυσικα κατι τετοια τα εφτειαχνα οταν ημουν 12 χρονων διαβαζοντας αμερικανικα Περιοδικα που αγοραζα την Κυριακη απο τα Υπογεια της Οδου Ηφαιστου στο Μοναστηρακι... Αλλα αλλες εποχες τοτε αλλες σημερα.... Τοτε επρεπε να τα φτειαξουμε ολα μονοι μας... Σημερα τα πραγματα ειναι διαφορετικα....ψγφιακα θα τα χρακτηριζα... Τα παιδια τα εχουν ολα ετοιμα.... Τοτε ηταν αλλιως...οπως εγω σε ηλικια 18 χρονων ειχα Λυχνια Λειζερ στα χερια μου.... Παραγγελια απο Αμερικη..... Αλλα λογω του οτι απο 17 χρονων την ειχα κοπανησει απο το σπιτι και εκανα ταξιδια στο Εξωτερικο αρχιζοντας απο την Γερμανια.... Μεσα σε ενα Τραινο μεταναστων....το θρυλικο....Ακροπολις.... Η απλα ταξιδευοντας με το λεωφορειο των....χασικληδων..... το Magic Bus....Αλλα τι να πουμε τωρα.... Δεν εγινα ουτε επιστημονας αλλα και ουτε.....χασικλης..... Να ζησει η Ελλαδιτσα μας... afro
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://radioyet.forumgreek.com
Chris The Yet!
Admin
Admin
Chris The Yet!


Αριθμός μηνυμάτων : 237
Points : 383
Reputation : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 63
Τόπος : Γερμανια

Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...!  Sinclair ZX80 ZX 80 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...! Sinclair ZX80 ZX 80   Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...!  Sinclair ZX80 ZX 80 EmptyΔευ Οκτ 25, 2010 10:29 am

Λοιπον παιδια επανερχομαι και παλι στο Θεμα μας.... Ο αγαπημενος μου ΖΧ80 ηρθε την Περασμενη Παρασκευη και αμεσως το εβγαλα απο το Πακετο του και τον ηλενξα προσεκτικα.. Η κατασταση του ειναι αρκετα καλη αλλα εχει ενα μικρο σημαδακι απο καψιμο με κολλητηρι... Αλλα αυτο λιγο με απασχολει... Βασικο ειναι να δουλευει...Σημερα ηταν μια αρκετα δυσκολη ημερα για εμενα και ετσι τελικα αποφασισα να κανω κατι που θα μου εδινε μεγαλη ευχαριστηση... Αποφασισα λοιπον να θεσω σε λειτουργια τον υπολογιστη.... Συνεδεσα λοιπον το Τροφοδοτικο και μετα το καλωδιο για την Τηλεοραση, μια μικρη ενχρωμη και αρχισα το ψαξιμο για να βρω σημα... Μετα παο αρκετες προσπαθειες καταφερα να πιασω το Σημα του οχι ομως στα VHF που εψαχνα εγω ο ασχετος αλλα στα UHF!!! Wink
Η εικονα που μου εδωσε με απογοητευσε θα ελεγα.... Μονο ενα... γραμμα Κ στο κατω μερος της Οθονης στα αριστερα... Αυτο ηταν ολο σκεφτηκα?? Αλλα δεν πειραζε....ας δοκιμασουμε τωρα το πληκτρολογιο.... Πατησα ορισμενα πληκτρα και στν μικρη μου Οθονη εμφανιστηκαν ορισμενοι χαρακτηρες αλλα και ορισμενες εντολες της Basic του.... Αρα λοιπον το πληκτρολογιο δουλευει!!! Καλο αυτο!! Εψαξα να βρω εναν διακοπτη για νατον κλεινω και να τον ανοιγω αλλα δυστυχως....τιποτα!!! Οπως ολοι σας ξερετε εχω λιγες γνωσεις Basic απο την εποχη του 64ρη μου και ετσι σκεφτηκα να πληκτρολογησω ενα απλο προγραμματακι που θυμομουν απο τον παλιο μου 64ρη....
Σκεφτηκα λοιπον το παρακατω ....

10 FOR I = 1 TO 100
20 PRINT: "CHRIS CHRIS CHRIS"
30 NEXT I
40 GOTO 10

Αυτο λοιπον σκεφτηκα.....πιο απλο δεν υπαρχει....
Αλλα για κακη μου τυχη....δεν μπορεσα να πληκτρολογησω ουτε μια γραμμη οπως την ηθελα....
Δημητρη...και Κωστα....σταματηστε να γελατε!!! Wink
Κανει δεν ειναι τελειος!!!Neutral
Η διαταξη των χαρακτηρων και των εντολων ειναι πολυπλοκη και χωρις Μανουαλ δεν θα εκανα τιποτα... Αρα.....γρηγορα στο Ιντερνετ...ψαξιμο....για Μανουαλ!! Μετα απο 10 λεπτα το ειχα στον σκληρο μου δισκο!!! Αλλα....παντα υπαρχει ενα...αλλλα...! Το Μανουαλ ειναι στην Αγγλικη γλωσσα.... Αρχισα να το διαβαζω αλλα για να πω την μαυρη αληθεια.....ειναι πολυ δυσκολο για τα δικα μου Αγγλικα.....! Δημητρη μην γελας παλι!!! Wink
Τελος λοιπον παιδια...ανεβαλα τις προσπαθεις μου για μια αλλη ημερα που θα αισθανομαι καλυτερα....
Σημερα δεν εχω αλλη ορεξη!!
Μολις αρχισω νεες προσπαθειες θα σας ενημερωσω αμεσα.... Εσεις παιδια αν μπορειτε βοηθηστε λιγακι... Δεν πιστευω να τα καταφερω μονος μου.... Εσυ Δημητρη εισαι ειδικος στους Sinclair και το κατεχεις το Θεμα... Μου ειχες μιλησει επισης για μερικα ΜΠ3 που εχουν προγραμματα μεσα.... Μην ξεχασεις να μας κατατοπισεις καταληλα.... Twisted Evil Οσο για τις Φωτο που υποσχεθηκα στον Κωστα.....λιγη υπομονη... Ελπιζω την επομενη Τεταρτη που θα εχω Ρεπο να τις τραβηξω...Και κατι αλλο παιδια πριν κλεισω για σημερα....Εψαξα σαν τρελος για να βρω ενα Πληκτρο ENTER!! Αλλα δεν τα καταφερα.....ακομη...! Wink ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! grggqerg
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://radioyet.forumgreek.com
Sinclair_Jim
ADMISTRATEUR
ADMISTRATEUR
Sinclair_Jim


Αριθμός μηνυμάτων : 206
Points : 225
Reputation : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2010
Ηλικία : 52

Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...!  Sinclair ZX80 ZX 80 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...! Sinclair ZX80 ZX 80   Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...!  Sinclair ZX80 ZX 80 EmptyΔευ Οκτ 25, 2010 3:36 pm

Δεν γελάω!
Αν δεν έχεις ξαναχρησιμοποιήσει τέτοιο, είναι λίγο δύσκολο!
Αν βέβαια το συνηθίσεις, θα δεις ότι είναι πολύ πρακτικό!

Κατ' αρχήν, το πλήκτρο <enter> το ονομάζει <new line> και βρίσκεται αριστερά από το <L>.
Οταν ο δρομέας είναι "Κ" τότε δέχεται εντολές, αναφέρονται πάνω στο πληκτρολόγιο!
Οταν είναι "L" δέχεται τους χαρακτήρες,
με το πάτημα του <shift> βγαίνουν τα σύμβολα....
Κάθε πλήκτρο μπορεί να "γράφει" μέχρι και 3 διαφορετικά πράγματα, ανάλογα πως είναι ο δρομέας και ανάλογα πιο συνδυασμό πλήκτρων θα χρησιμοποιήσεις! Ολα όμως, είναι γραμμένα στο πληκτρολόγιο!
Ο δρομέας αλλάζει μόνος

Αν ασχοληθείς λίγο παραπάνω θα τα βρεις όλα!Very Happy

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Οταν έχεις όρεξη, δοκίμασε να πατήσεις τα παρακάτω πλήκτρα με την σειρά που στα δίνω:
1
0
O
<shift>+Y
C
H
R
I
S
<shift>+Y
<new line>
2
0
G
1
0
<new line>
R
<new line>

Στο πάνω μέρος της οθόνης πριν πατήσεις το <R>, θα γράφει:
10 PRINT"CHRIS"
20 GOTO 10

Θα γεμίσεις τις γραμμές με ένα "CHRIS" κάθε φορά! Very Happy

Αν κάνεις κάποιο λάθος, το <back space> γίνεται με: <shift>+0
(το αναφέρει σαν rubout)

Καλή διασκέδαση! Smile
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Chris The Yet!
Admin
Admin
Chris The Yet!


Αριθμός μηνυμάτων : 237
Points : 383
Reputation : 8
Ημερομηνία εγγραφής : 02/09/2010
Ηλικία : 63
Τόπος : Γερμανια

Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...!  Sinclair ZX80 ZX 80 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...! Sinclair ZX80 ZX 80   Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...!  Sinclair ZX80 ZX 80 EmptyΔευ Οκτ 25, 2010 4:54 pm

Oh!!!!! Αυτες και αν ειναι πληροφοριες!!!!! Ευχαριστω πολυ!! Θα το δοκιμασω σημερα και θα αναφερω τα αποτελεσματα!!! Το προβλημα μεχρι τωρα ηταν πως θα παω απο το Μοντους των εντολων στο Μοντους των χαρακτηρων δηλαδη απο το Κ στο L ...αλλα τωρα με αυτα που μου εγραψες πιστευω να το ξεπερασω!!! Σημερα και αυριο εχω ακομα αναρρωτικη αδεια και θα εχω λιγο χρονο να παιξω μαζι του!! Αλλα πρεπει να το συνδεσω σε μια ασπρομαυρη Τηλεοραση γιατι στην ενχρωμη η Εικονα ειναι ΧΑΛΙΑ!!! Καπου πρεπει να εχω μια μικρη που δουλευει.... Αλλα το προβλημα ειναι που θα την τοποθετησω..... Γιατι απο χωρο ειμαι......Γιοκ!!!! Wink
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://radioyet.forumgreek.com
Sinclair_Jim
ADMISTRATEUR
ADMISTRATEUR
Sinclair_Jim


Αριθμός μηνυμάτων : 206
Points : 225
Reputation : 1
Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2010
Ηλικία : 52

Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...!  Sinclair ZX80 ZX 80 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...! Sinclair ZX80 ZX 80   Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...!  Sinclair ZX80 ZX 80 EmptyΔευ Οκτ 25, 2010 5:36 pm

Από το Κ στο L, πάει αυτόματα.... Αν θες να το αλλάξεις, προφανώς θα οδηγηθείς σε συντακτικό λάθος.... cherry
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Δεν αντεξα στον Πειρασμο και τον...χτυπησα...! Sinclair ZX80 ZX 80
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
THE GREEK RADIOYET OLDIES FORUM :: Συλλογές και Χόμπυ... :: Συλλεκτικοί Υπολογιστές-
Μετάβαση σε: